Náš vinohrad

Na začiatok trošku faktov:

Slovenský vinohradnícky región sa z hľadiska európskej rajonizácie zaraďuje do zóny B. Tvorí ho šesť vinohradníckych oblastí so štyridsiatimi vinohradníckymi rajónmi, ktoré predstavujú približne 12 000 ha rodiacich vinohradov. Z tohto množstva je na území východného Slovenska situovaných približne 7% vinohradov. Vinohradnícke rajóny sa ďalej členia na vinohradnícke obce, ktoré podľa odlišnosti pôdnych a klimatických podmienok zaraďujeme do kategórií B1, B2 a B3.

Do kategórie B1 patria plochy s najlepšími pôdnymi a mikroklimatickými vlastnosťami pre pestovanie viniča, ktoré sú vhodné na produkciu akostných vín s označením pôvodu. Pôdne vlastnosti kategórie B2 zodpovedajú požiadavkám kategórie B1, ale vinohrady ležia v klimaticky menej teplých rajónoch.

Takže, ak to môžeme zhrnúť z hľadiska slovenského vinohradníckeho zemepisného členenia, náš vinič pestujeme v slovenskom vinohradníckom regióne, východoslovenskej vinohradníckej oblasti, michalovskom rajóne a vinohradníckej obci Vinné, ktorá ja zatriedená do kategórie B2.

Z hľadiska lokality vinohradnícka obec Vinné leží na juhozápadnom úpätí Vihorlatských vrchov, ktoré predstavujú najvýchodnejšie situované vulkanické pohorie. Je to xerotermná lokalita (južne orientované svahy, teplá a suchá mikroklíma) vhodná na pestovanie viniča. Prvá písomná zmienka o dorábaní vína v obci pochádza z roku 1336.

Dosť bolo slov, poďme sa radšej pozrieť na fotky, ako to teda u nás vyzerá...


jar

Jar

leto

Leto

jesen

Jeseň

zima

Zima

Všetka práca vo vinohrade je ručnou záležitosťou, počnúc strihaním, viazaním, oberaním...


vinobranie

Vinobranie

viazanie

Viazanie

dornfelder

Výsadba dornfelderu

rimava

Takto rastie Rimava

bonus

Pekné fotky

bonus

Štvornohí pomocníci

Vinárstvo Staško Vinné 2015