Slovenský vinohradnícky región sa z hľadiska európskej rajonizácie zaraďuje do zóny B. Tvorí ho šesť vinohradníckych oblastí so štyridsiatimi vinohradníckymi rajónmi, ktoré predstavujú približne 12 000 ha rodiacich vinohradov. Z tohto množstva je na území východného Slovenska situovaných približne 7% vinohradov. Vinohradnícke rajóny sa ďalej členia na vinohradnícke obce, ktoré podľa odlišnosti pôdnych a klimatických podmienok zaraďujeme do kategórií B1, B2 a B3.
Do kategórie B1 patria plochy s najlepšími pôdnymi a mikroklimatickými vlastnosťami pre pestovanie viniča, ktoré sú vhodné na produkciu akostných vín s označením pôvodu. Pôdne vlastnosti kategórie B2 zodpovedajú požiadavkám kategórie B1, ale vinohrady ležia v klimaticky menej teplých rajónoch.
Takže, ak to môžeme zhrnúť z hľadiska slovenského vinohradníckeho zemepisného členenia, náš vinič pestujeme v slovenskom vinohradníckom regióne, východoslovenskej vinohradníckej oblasti, michalovskom rajóne a vinohradníckej obci Vinné, ktorá ja zatriedená do kategórie B2.
Z hľadiska lokality vinohradnícka obec Vinné leží na juhozápadnom úpätí Vihorlatských vrchov, ktoré predstavujú najvýchodnejšie situované vulkanické pohorie. Je to xerotermná lokalita (južne orientované svahy, teplá a suchá mikroklíma) vhodná na pestovanie viniča. Prvá písomná zmienka o dorábaní vína v obci pochádza z roku 1336.
Dosť bolo slov, poďme sa radšej pozrieť na fotky, ako to teda u nás vyzerá...
Jar
Leto
Jeseň
Zima
Všetka práca vo vinohrade je ručnou záležitosťou, počnúc strihaním, viazaním, oberaním...